Aktualności Aktualności

Geocaching w Nadleśnictwie Kwidzyn, czyli o poszukiwaniu leśnych skarbów

Czy marzyliście w dzieciństwie o poszukiwaniu skarbów niczym bohaterowie filmów o dzielnym Indianie Jonesie? Jeśli uważacie, że proces poszukiwań może być ciekawszy niż sam skarb, to geocaching jest czymś dla Was !

Początki tej gry terenowej sięgają dokładnie 4 maja 2000 r. kiedy to Amerykanin Dave Ulmer ukrył tego dnia w lesie wiadro wypełnione różnymi przedmiotami, podając jego współrzędne użytkownikom grupy dyskusyjnej zajmującej się nawigacją GPS.

            Dzisiaj ideą geocachingu jest ukrywanie skarbów w przeróżnych miejscach i poszukiwanie ich przez innych uczestników gry z wykorzystaniem urządzeń GPS. Skarbami są skrytki (tzw. geocache). Zazwyczaj są to wodoszczelne pojemniki różnej wielkości, zawierające drobne przedmioty oraz dziennik, inaczej logbook.

Rozpoczęcie zabawy w geocaching jest niesłychanie proste. Wystarczy zarejestrować się w odpowiednim serwisie (np. opencaching.pl) i wybrać skrytkę, która nas zainteresowała. Początkujący geokeszerzy mogą wybrać skrytkę tradycyjną, czyli taką, której położenie jest dość dokładnie określone i łatwo dostępne. Zanim wybierzecie się na leśną wyprawę polecamy dobrze zapoznać się z mapą lokalizacji skrzynki, jej opisem i podpowiedziami zamieszczonymi przez właściciela skrzyneczki. Najważniejszym wyposażeniem jest posiadanie odbiornika GPS. Może być to oddzielne urządzenie lub moduł GPS wbudowany w smartfonie. Warto zainstalować sobie także specjalną aplikację na telefon.

Znalazca skrytki powinien wpisać się w dzienniku, który zwykle jest w niej schowany. Można też wymienić znaleziony w skrytce przedmiot lub dołożyć własny. Obowiązuje zasada wymiany: jeśli zabieram jakiś przedmiot, to zostawiam w zamian coś równie cennego. Po powrocie z każdej wyprawy powinniśmy opisać nasze poszukiwania w serwisie, w którym skrytka była zarejestrowana, nawet jeśli nie udało jej się znaleźć. Jeżeli zauważyliście, że kesz jest uszkodzony, zniszczony prosimy o wpisywanie tego również w logu skrzyneczek.   

Leśny geocaching rządzi się swoimi prawami. Skrytek nie można zakopywać! Rozkopywanie gruntu, a nawet rozgarnianie ściółki to niszczenie lasów.   

Podstawowy warunek w zabawie – nie niszczyć i nie zmieniać lokalizacji ‘skarbu'.

Leśnicy z Nadleśnictwa Kwidzyn  nie próżnują i w wolnym czasie szukają takich skarbów. Zakładają również własne skrzynki. Są one zlokalizowane w różnych ciekawych miejscach, a ich stopień trudności jest zróżnicowany.

Na chwilę obecną na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Kwidzyn działa 13 tradycyjnych skrzynek.

Kesze ukryte są m.in. w Ogrodzie Dendrologicznym Miłosna, w okolicy kwidzyńskich rezerwatów przyrody , w malowniczym otoczeniu zbiorników retencyjnych czy pamiątkach dziejów minionych epok.

Dzięki leśnym skrytkom poznasz ciekawe miejsca na terenie naszego Nadleśnictwa oraz dowiesz się więcej o lesie, przyrodzie, pracy leśników, formach ochrony przyrody oraz historii naszego terenu.

To atrakcja nie tylko dla kwidzyńskich leśników, ale przede wszystkim dla turystów
i wszystkich tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Z pewnością nikt nie będzie narzekał na brak wrażeń.

Skrytki zarejestrowane są w serwisie opencaching.pl, można je znaleźć wpisując
w wyszukiwarce właściciela Nadleśnictwo Kwidzyn.

Serdecznie zapraszamy na wspólne poszukiwania !

 

Tekst: Edyta Zamyślewska