Aktualności Aktualności

Kolejne wsiedlenie kuropatw w Nadleśnictwie Kwidzyn

18 sierpnia na terenie obwodu łowieckiego nr 214 zarządzanego przez Nadleśnictwo zostały wsiedlone kuropatwy (Perdix perdix). W łowisko wpuszczono 150 szt. kuropatw, wychodowanych w profesjonalnych wolierach Nadleśnictwa Świebodzin. Powyższe działania mają na celu zwiększenie i ochronę populacji tego gatunku na naszych terenach.  
Na załączonym filmiku można obejrzeć jak kuropatwy zachowują się bezpośrednio  
po wypuszczeniu.

Link Facebook: https://www.facebook.com/Nadlesnictwo.Kwidzyn.Lasy.Panstwowe/videos/3477029112341289

Nadleśnictwo Kwidzyn od maja 2017 roku realizuje na swoim terenie Program wsiedlania kuropatwy na lata 2017 – 2026. Program ten ma na celu odbudowanie stanu liczebnego tego ptaka poprzez jego zasiedlanie w łowisku oraz zagospodarowanie ostoi  
w wyznaczonych miejscach Nadleśnictwa.  Ponadto ma poszerzać wiedzę na temat zwierzyny drobnej oraz zachęcić właścicieli gospodarstw rolnych do urozmaicenia biotopu na swoich polach (zostawianie miedz śródpolnych).

Przez 4 lata trwania projektu, w zarządzanym obwodzie łowieckim wypuściliśmy już 1350 sztuk kuropatw. Ponadto zostały założone remizy śródpolne, które co roku są uprawiane pod kątem bytowania na nich zwierzyny drobnej. Siane i niekoszone są m.in. takie rośliny jak: gryka, groch, gorczyca, słonecznik, łubin, mieszanka zbożowa; na fragmencie funkcjonuje również łąka kwietna. Posadzone na nich zostały także krzewy i drzewa owocowe. Są miejscem, gdzie w ciągu całego roku nie tylko kuropatwy mogą znaleźć schronienie  
i pożywienie.

Kuropatwa występuje na terenach otwartych (polach uprawnych). Preferuje głównie łąki  
i uprawy, gdzie znajdują się nieużytki z niskimi kępami traw, pasami krzewów i zarośli (remizy), - tam znajduje pokarm i schronienie. Jest gatunkiem monogamicznym, swoje gniazdo wygrzebuje w ziemi tworząc zagłębienie wyścielone roślinami, trawami i liśćmi.

 

Tekst: Marta Szpakowska

Zdjęcia: Adrian Wiśniowski

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!