Aktualności Aktualności

Nietypowe obserwacje w Nadleśnictwie Kwidzyn

W piątek zrealizowaliśmy w Nadleśnictwie Kwidzyn nietypowe jak dla leśników wyzwanie.

Dwóch pracowników Nadleśnictwa wraz z pilotem dokonało „oblotu” d-stanów Nadleśnictwa pod kątem obserwacji z góry ich zamierania spowodowanego działalnością kornika ostrozębnego. Przelecieli nad lasami fotografując teren i wypatrując przebarwiających się na rudo sosen. Obecnie znajdujemy się w najdogodniejszym terminie dla takich obserwacji. Widoczne są z góry przebarwienia koron drzew, świadczące o zamieraniu drzew i ich zasiedleniu przez tego niewielkiego szkodnika.

Wykonane zdjęcia posłużą teraz do określenia obszarów zamierania, a tym samym sporządzenia mapy koniecznej do zwalczania szkodnika.

Pojawienie się kornika ostrozębnego na terenie Nadleśnictwa to najprawdopodobniej wynik występującej w ostatnich latach suszy. Niewielki poziom opadów  sprawia, że staje się on poważnym zagrożeniem dla lasów.

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!