Aktualności Aktualności

Odnowienia 2020

                W tym roku wedle piosenki Marka Grechuty wcześniej niż oczekiwaliśmy przyszły te ciepłe dni. Wiosno ach to ty. Ale czy nie za wcześnie?

            Astronomiczna wiosna w Polsce zaczyna się 20 marca. Mimo to miesiąc przed tą datą widzieliśmy już w ogrodach i lasach prężnie kwitnące przebiśniegi czy krokusy. Skoro już pierwsze wiosenne kwiaty zaczęły swój tok życia to dla nas jasny sygnał – natura budzi się po zimowym śnie. Chociaż zimowa aura w tym roku nam nie sprzyjała to wiosna zaskakuje nas szybko i miło. Bo któż z nas nie woli tych ciepłych, słonecznych i dłuższych dni? Dlatego też rośliny powoli wkraczają w okres wegetacyjny – czyli część roku kiedy może się rozwijać ze względu na dostateczną ilość wilgoci i ciepła. Uznajemy, że jest to okres ze średnia dobową temperaturą powietrza powyżej 5o C. Jest to czas kiedy rośliny intensywnie się rozwijają. Skoro przebiśniegi już dawno ruszyły to mogliśmy się spodziewać, że niedługo pączki na naszych drzewach zaczną pękać i wypuszczać świeże zielone liście.

            Lecz zanim to się stało my leśnicy mieliśmy jedno najważniejsze zadanie. Posadzić nowe sadzonki na miejscach które zostały w tym roku przeznaczone do odnowienia. W tym roku jest to obszar 100 hektarów z czego 18 ha pozostawiliśmy do naturalnego odnowienia! A w całej Polsce corocznie sadzimy 1000 drzew na minutę. Głównymi gatunkami, które sadzimy są sosna zwyczajna, dąb szypułkowy, buk pospolity, brzoza brodawkowata.

            Nasze sadzonki pozyskujemy ze specjalnego leśnictwa – jest nim szkółka leśna w Brachlewie. Jej zadaniem jest wyhodować i przygotować materiał sadzeniowy, czyli nic innego jak sadzonki! Nasz leśniczy szkółkarz bardzo bacznie nad tym czuwał i w tym roku wydał 700 tysięcy sadzonek do naszych pobliskich lasów, które w przyszłości będą cieszyły oczy kolejnym pokoleniom. Nie tylko leśniczowie odbierają sadzonki z naszej szkółki, jesteśmy również otwarci na sprzedaż sadzonek. Jeżeli w tym roku ktoś się spóźnił to zapraszamy również na jesień.

            Dzisiaj w miastach i ogrodach obserwujemy już charakterystycznie kwitnące na żółto forsycje. W lesie naszą uwagę przykuwają zaś buki, klony i brzozy wypuszczające soczyście zielone liście. Nawet nasz jedyny corocznie wypuszczający świeże igły modrzew już obudził się z zimowego snu i szuka słońca. Wiosna w naszym rejonie pięknie rozkwita również w runie leśnym. Fioletowe przylaszczki, białe zawilce i żółte ziarnopłony to już codzienność! Coroczna akcja odnowieniowa w naszym nadleśnictwie jest już praktycznie zakończona i to zakończona sukcesem. Pozostaje nam mieć nadzieję, że tegoroczna susza i przymrozki nie zniszczą naszej pracy.

 

Tekst: Edyta Kaliszewska

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!