Aktualności Aktualności

Spała żywiczarska

 

Część pnia rosnącego drzewa (najczęściej sosny), okorowana i ponacinana ukośnymi żłobkami na głębokość około 4 mm w celu spowodowania wycieku żywicy, zbieranej do specjalnych
zbiorniczków.
 
Bardzo rzadki widok spotykany w lasach. Proces pozyskiwania żywicy zakończony jeszcze w latach 90-tych. Żywicę najczęściej pozyskiwano z pni rosnących sosen pospolitych ale również z pniaków tych drzew (pozostałych po ściętych drzewach). Pnie tych drzew wykopywano i przewożono do specjalnych destylarni żywicznych.
Odkładające się kolejne przyrosty na rosnącym drzewie wytwarzają w rezultacie charakterystyczne zgrubienia. Nazywane są one uszami Urbana.
 

Czym jest żywica ?

Żywica jest w pełni naturalną substancją organiczną wytwarzaną przez niektóre gatunki drzew i krzewów w drodze naturalnych procesów fizjologicznych. Ich rola polega głównie na ochronie drzewa przed intruzami. Żywicą drzewo potrafi zalać wgryzającego się szkodliwego owada, a w przypadku uszkodzenie mechanicznego (np. zdarcia kory i miazgi przez jelenia) zabezpieczy drzewo przed groźną infekcją chorobotwórczymi grzybami.

Zastosowanie żywicy

Żywica była wykorzystywana od wieków. W chinach 3000 lat temu produkowano z niej lak. Z żywicy otrzymujemy kalafonię i terpentynę które znajdziemy w większości farb i lakierów i niektórych tworzywach sztucznych. W farmakologii są składnikiem wielu lekarstw i kosmetyków. Jednym z ciekawszych zastosowań żywicy może być żywica pozyskiwana z modrzewia syberyjskiego i dahurskiego, oferowana jako pasta do żucia o właściwościach dezynfekcyjnych.

Żródło: www.lasy.gov.pl