Aktualności Aktualności

Warsztaty z pielęgnacji sadów starych odmian drzew

W naszych lasach króluje niepodzielnie sosna, rośnie dąb, buk i brzoza. Natknąć się można na egzotyczne gatunki drzew posadzonych w ramach XIX-wiecznych badań dendrologów. Ale znajdzie się również miejsce dla jabłonki. W tym tygodniu uczyliśmy się jak je pielęgnować.

W miniony wtorek wzięliśmy udział w warsztatach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Eko-Inicjatywa z którym od lat współpracujemy. Szkolenie z pielęgnacji sadów starych odmian drzew owocowych przeprowadził Ryszard Rawski, pomolog ze stacji badawczej PAN w Powsinie. Wzięło w nim udział 25 osób.

Szkolenie odbyło się w siedzibie stowarzyszenia (część teoretyczna) i w sadach założonych przez Nadleśnictwo, w leśnictwach Miłosna i Trzciano (część praktyczna). Łącznie na powierzchni  0,7 ha rośnie tam 140 drzew owocowych.

Nadleśnictwo od 2007 r. prowadzi program odtwarzania sadów starych odmian drzew owocowych. W jego ramach odtworzono albo założono od początku 15 sadów przy leśniczówkach. Posadzono kolekcję klonów starych odmian przy Zespole Plantacji Nasiennych w Otławie. Wykonano cięcia pielęgnacyjne i uzupełniono sadzonki w starych sadach położonych pośród lasów. W ramach wprowadzania gatunków biocenotycznych w lesie również sadzimy te drzewa.

Z radością obserwujemy powrót starych odmian drzew owocowych do przydomowych ogrodów i sadów. Są one bardziej odporne na szkodniki, choroby i zjawiska atmosferyczne. Ich owoce osiągają większe rozmiary i posiadają więcej walorów smakowych. Są łatwe w utrzymaniu – także dla mniej doświadczonych sadowników. To sprawdzone przez lata odmiany, które oprócz owoców wzbogacają krajobraz i dodają mu uroku.

 

Tekst: Adrian Wiśniowski

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!