Aktualności Aktualności

WILKI W NADLEŚNICTWIE KWIDZYN

W ostatnim czasie fotopułapka zarejestrowała w kwidzyńskich lasach wilka. Coraz częściej widoczne są w lesie jak i również na polach.
Populacja wilka na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn pod względem ilości osobników nie jest do końca określona, chociażby ze względu na to, że wilki bardzo często się przemieszczają. Ich skryty tryb życia nie pozwala nam na policzenie ile dokładnie osobników jest w terenie.
Wilk jest zwierzęciem migrującym oraz występuje na terenie całego kraju. Ze swojej natury stara się unikać kontaktu z ludźmi, jest płochliwy. Jednak coraz częściej można dostrzec, że podchodzą one pod domy mieszkalne.
 
Przedstawiamy Wam kilka wskazówek jak zachować się podczas spotkania z wilkiem:
- jeśli zobaczysz wilka, unieś wysoko ręce i gwałtownie nimi machaj. Pozwoli to na dostrzeżenie twojej sylwetki i wyczucie zapachu,
- zacznij głośno mówić, bądź wydawać inne dźwięki, np. gwizdać w stronę wilka. Dostrzeże, że w pobliżu jest człowiek,
- powoli się wycofuj, jeśli zobaczysz, że wilk nie reaguje przyspiesz krok, żeby jak najszybciej oddalić się z tego miejsca,
- jeżeli stwierdzisz nienaturalne zachowanie wilka, niezwłocznie powiadom o zaistniałej sytuacji Regionalna Dyrekcję Ochrony Środowiska i Nadleśnictwo.
 
Wilk jest w Polsce gatunkiem chronionych zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, objęty jest ochroną ścisłą!!