Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Bażant (Phasianus colchicus)

Tego pospolitego kuraka możemy spotkać podczas jesiennej wyprawy za miasto – ekstrawaganckiego koguta i niepozorną kurę bażanta zwyczajnego.

Systematyka:

 

Rząd:  grzebiące

Rodzina:   kurowate

Gatunek:  bażant zwyczajny

 

Bażant jest ptakiem zbliżonym wielkością do kury domowej. Występuje u niego bardzo wyraźny dymorfizm płciowy. Jest bardzo ozdobny. Ma zielono połyskującą głowę, białą obrożę na szyi i rdzawe ubarwienie. Ozdobą samca jest długi, pręgowany ogon, a wiosną także czerwone płatki skórne po bokach głowy. Samica jest niepozorna, jasnobrązowa w ciemne plamy ze znacznie krótszym ogonem. Długość ciała jego gatunku jest zróżnicowana – waha się od 53 do 90 cm. Kogut wydaje silny głos – khok,khok. Kura natomiast cicho pogwizduje.

Bażant jest kurakiem łownym, występującym na całym niżowym obszarze naszego kraju. Jako obcy element wśród polskiej fauny został sprowadzony do nas w XVI wieku. Populacja tego gatunku jest ciągle podtrzymywana poprzez jego wsiedlenia.

Ptak ten preferuje krajobraz rolniczy z zakrzywieniami i zadrzewieniami. Oprócz miejsc zapewniających schronienie wymaga również drzew do nocowania. Bażanty prowadzą osiadły tryb życia. Mają urozmaiconą dietę – żywią się nasionami, ziarnami, jagodami, korzonkami oraz bezkręgowcami.

Polowanie na bażanty-koguty dozwolone jest w okresie od 1 października do końca lutego. Kury objęte są całoroczną ochroną.

 

Więcej tutaj:

www.wcieniurobinii.pl/baz.html

 

Oglądaj:

Toki bażantów

Bażant kontra czajki

 

Odgłosy:

Odgłos bażanta

 

tekst: Edyta Zamyślewska

 

 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Szakal w Nadleśnictwie Kwidzyn

Szakal w Nadleśnictwie Kwidzyn

Potwierdziła się informacja z sierpnia ubiegłego roku – „przyłapany” na drodze drapieżnik to szakal.

Zdjęcie zostało zrobione przez myśliwego w godzinach nocnych w okolicy miejscowości Uśnice k. Sztumu na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn.

Już od dwóch lat docierają do nas sygnały o obecności na naszym terenie tego gatunku. W okolicy Białej Góry w ostatnim czasie widziana była cała rodzina tj. dwa osobniki dorosłe i cztery młode.

Zanotowaliśmy również jeden przypadek odnalezienia padłego osobnika. Wszelkie zebrane informacje o drapieżniku  przesyłane są na bieżąco do Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży, z którym jesteśmy w stałym kontakcie. Również Instytut potwierdził, na podstawie przesłanych materiałów, iż mamy do czynienia  z tym gatunkiem.

Szakal złocisty to średniej wielkości drapieżnik rodzaju wilków. Szakale są jednak mniejsze od nich mają krótkie kończyny i bardziej wysmukły pysk. Żywią się drobnymi zwierzętami, padliną i roślinami. Naturalnie występują w południowo-wschodniej Europie i południowej Azji. Jak podaje dyrektor Instytutu  -  dr hab. Rafał Kowalczyk w Polsce pojedyncze osobniki obserwowane są od 2015 r.*

Cecha charakterystyczną szakala są zrośnięte opuszki środkowych palców przednich łap, co widoczne jest na fotografii martwego osobnika odnalezionego w 2016 roku

* Polska Agencja Prasowa[2015-07-09][on-line]

Fot.: Adrian Wiśniowski

Tekst: Monika Wudarczyk