Asset Publisher
Ciekawa obserwacja
Na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn na przestrzeni kilkudziesięciu lat, kilkukrotnie pojawiały się sygnały o obserwacji rzadko występującego w Polsce węża – gniewosza plamistego. Pomimo tych zgłoszeń nikomu nie udało się do dnia dzisiejszego udokumentować tej osobliwości przyrodniczej. Obserwacji dokonał Inżynier Nadzoru A. Pękal podczas kontroli terenowej w Leśnictwie Bogusz, niestety wąż był martwy. Prawdopodobnie ktoś przejechał go na leśnej drodze.
Temat zwrócił uwagę naszych leśników, ponieważ gniewosz plamisty należy do gatunków bardzo rzadko występujących w Polsce, objętych ścisłą ochroną. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt gatunek ten zakwalifikowany jest do kategorii VU, czyli narażony na wyginięcie
Gniewosz plamisty jest niejadowitym wężem dorastającym do 70-85 cm długości, posiada rdzawobrązową lub brązową barwę ciała, na głowie oraz częściowo na karku widnieje charakterystyczna plama w kształcie serca w ciemnobrązowym kolorze, na grzbiecie wzdłuż środkowej linii występują 2 lub 4 rzędy plam. Na pierwszy rzut oka wyglądem może przypominać żmiję zygzakowatą jest od żmii odróżnia go okrągła źrenica oka oraz łagodnie zaokrąglony pysk.
Pamiętaj, że żmije czy węże nigdy nie atakują ludzi, są niebezpieczne tylko w przypadku bezpośredniego zetknięcia najczęściej w obronie własnej. Ich ukąszenie może być niebezpieczne dla osób starszych i dzieci, najlepiej do lasu wybierać się w zakrytym obuwiu, a w przypadku ukąszenia niezwłocznie udać się na pogotowie.