Web Content Display Web Content Display

Bażant (Phasianus colchicus)

Tego pospolitego kuraka możemy spotkać podczas jesiennej wyprawy za miasto – ekstrawaganckiego koguta i niepozorną kurę bażanta zwyczajnego.

Systematyka:

 

Rząd:  grzebiące

Rodzina:   kurowate

Gatunek:  bażant zwyczajny

 

Bażant jest ptakiem zbliżonym wielkością do kury domowej. Występuje u niego bardzo wyraźny dymorfizm płciowy. Jest bardzo ozdobny. Ma zielono połyskującą głowę, białą obrożę na szyi i rdzawe ubarwienie. Ozdobą samca jest długi, pręgowany ogon, a wiosną także czerwone płatki skórne po bokach głowy. Samica jest niepozorna, jasnobrązowa w ciemne plamy ze znacznie krótszym ogonem. Długość ciała jego gatunku jest zróżnicowana – waha się od 53 do 90 cm. Kogut wydaje silny głos – khok,khok. Kura natomiast cicho pogwizduje.

Bażant jest kurakiem łownym, występującym na całym niżowym obszarze naszego kraju. Jako obcy element wśród polskiej fauny został sprowadzony do nas w XVI wieku. Populacja tego gatunku jest ciągle podtrzymywana poprzez jego wsiedlenia.

Ptak ten preferuje krajobraz rolniczy z zakrzywieniami i zadrzewieniami. Oprócz miejsc zapewniających schronienie wymaga również drzew do nocowania. Bażanty prowadzą osiadły tryb życia. Mają urozmaiconą dietę – żywią się nasionami, ziarnami, jagodami, korzonkami oraz bezkręgowcami.

Polowanie na bażanty-koguty dozwolone jest w okresie od 1 października do końca lutego. Kury objęte są całoroczną ochroną.

 

Więcej tutaj:

www.wcieniurobinii.pl/baz.html

 

Oglądaj:

Toki bażantów

Bażant kontra czajki

 

Odgłosy:

Odgłos bażanta

 

tekst: Edyta Zamyślewska

 

 

Asset Publisher Asset Publisher

Back

AKCJA SADZIMY LAS !

AKCJA SADZIMY LAS !

Podsumowanie akcji „Las dla Niepodległej”

Tej pięknej słonecznej wiosny udało nam się przy udziale Przyjaciół Lasu przeprowadzić kilka udanych akcji sadzenia.

W dniach 19-20.04.2018r. miało miejsce sadzenie lasu w Leśnictwie Miłosna w oddziele 12c. Posadzono powierzchnię 0,35 ha lasu dębem, bukiem, lipą oraz wprowadzono ekoton z jarzębu. Sadzenie poprzedzone zostało instruktażem przez Jacka Grzebisza ze strony leśnictwa, poświęconym metodyce i technice sadzenia.
W sadzeniu uczestniczyło kilkunastu osadzonych z Zakładu Karnego w Kwidzynie wraz z opiekunami.


W dniu 21.04.2018r miało miejsce sadzenie lasu w Leśnictwie Miłosna w oddziele 13f. Posadzono powierzchnię 0,38 ha lasu dębem. Sadzenie poprzedzone zostało instruktażem przez Ireneusza Chomę ze strony leśnictwa, poświęconym metodyce i technice sadzenia. W sadzeniu uczestniczyło ok. trzydziestu myśliwych z Koła Łowieckiego Knieja wraz z rodzinami.

 

W dniu 21.04.2018r. na terenie leśnictwa Bogusz w oddziale 91b odbyło się sadzenie lasu.

W sadzeniu brali udział członkowie:

- Koła Łowieckiego ,,Daniel" i ,,Odyniec",

- Koła Gospodyń Wiejskich Sadlinki,

- OSP Gminy Sadlinki wraz z rodzinami.

W odnowieniu brało udział 120 osób w tym 30 dzieci.

Posadzono sadzonki dęba na powierzchni ok 1 ha.

Wspólne akcje leśników i myśliwych odbywają się już od wielu lat.

 

W dniu 23.04.2018r. na terenie leśnictwa Wilki na skraju uprawy sosnowej wzdłuż linii oddziałowej między oddz. 49 a 32 odbyło się sadzenie lasu:

W sadzeniu brali udział Harcerze z 1 Sztumskiej Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku " Uśnickie Wilki" , działającej przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Uśnicach.

Posadzono aleję, która w przyszłości urozmaici obraz leśny, jak również będzie atrakcyjnym miejscem bytowania owadów.

 

Za wspólną akcję sadzenia dziękujemy !