Webcontent-Anzeige
Jastrząb zwyczajny vs myszołów zwyczajny
Jastrząb (Accipter gentilis) i myszołów (Buteo buteo) to dość duże ptaki drapieżne. Długość ciała obu ptaków wynosi ok. 65 cm. Rozpiętość skrzydeł jastrzębia to ok. 120 cm, zaś myszołowa ponad 130 cm. U tych gatunków ptaków brak jest jakiegokolwiek zróżnicowania w wyglądzie samców i samic. Samice są jedynie nieco większe.
Jastrząb to czy myszołów?
Systematyka:
Rząd: szponiaste
Rodzina: jastrzębiowate
Gatunek: jastrząb zwyczajny, myszołów zwyczajny
Jastrząb jest ptakiem, który ma jasnopopielaty wierzch ciała. Charakterystyczną cechą, są występujące na całym upierzeniu faliste prążki – u dołu ciemne, na jasnym tle, u góry ciała jastrzębia odwrotnie. Ogon jastrzębia jest wyraźnie dłuższy niż myszołowa. W przypadku myszołowa upierzenie może mieć kolor ciemnobrunatny, jak i jasnobrunatny, cechą wspólną pojawiającą się u wielu ptaków jest szary nalot na piórach. Co ciekawe, zmienność barwy upierzenia jest na tyle duża, że odróżnienie dwóch myszołowów od siebie może być dość skomplikowane.
Zarówno jastrząb i myszołów występują na terenie całej Polski, łącznie z górami. Za miejsca gniazdowania wybierają różnego typu lasy i duże zadrzewienia. Jastrząb uznawany jest za gatunek prowadzący osiadły tryb życia zaś myszołów jest ptakiem wędrownym.
Jastrząb (in. nazwa gołębiarz) poluje głównie na gołębie, wrony, kaczki, sójki czy też dzięcioły. Myszołów, oprócz mysz – na co wskazuje nazwa ptaka, odżywia się także innymi zwierzętami – małymi ptakami, kretami, ślimakami czy dżdżownicami.
Na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn nie tworzy się stref ochronnych dla ww. gatunków ptaków. Zarówno jastrząb zwyczajny jak i myszołów zwyczajny objęte są w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.
A to ciekawe…
Możliwości łowieckie jastrzębia w zamierzchłych czasach cieszyły się ogromnym uznaniem, dając mu wysoką pozycję ptaka łowczego. Przez szlachtę polską był ceniony jako ptak do polowań gównie dlatego, że mógł polować praktycznie w każdych warunkach. Największą jego zaletą podczas łowów był fakt, że można z nim było polować na wodzie, czego nie potrafią sokoły.
Więcej tutaj:
http://www.koo.org.pl/jastrzab
http://www.koo.org.pl/myszolow
Oglądaj:
Odgłosy:
Tekst: Edyta Zamyślewska
Asset Publisher
Asset Publisher
Punkt sprzedaży bezpośredniej dziczyzny
Punkt sprzedaży bezpośredniej dziczyzny
Punkt sprzedaży bezpośredniej zlokalizowany jest przy leśniczówce Leśnictwa Łowieckiego Wydry (adres: Wydry 2, 82-400 Sztum).
Sprzedaż bezpośrednia obejmuje wypatroszone, nieoskórowane tusze zwierząt łownych, pozyskanych w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Nadleśnictwa Kwidzyn.
Tusze zwierzyny można nabyć bezpośrednio w punkcie sprzedaży po wcześniejszym złożeniu zamówienia.
Zamówienie złożyć można telefonicznie pod numerem telefonu: 694 493 566
Ceny tusz w sprzedaży bezpośredniej (netto):
DZIK - od dnia 22.03.2024 r. do odwołania sprzedaży bezpośredniej nie prowadzi się
SARNA - 20,20 zł netto/kg
JELEŃ - 8,00 zł netto/kg
OFERTA ŁOWIECKA
W OHZ Nadleśnictwa Kwidzyn
Ośrodek Hodowli Zwierzyny Nadleśnictwa Kwidzyn prowadzi sprzedaż polowań dla myśliwych krajowych i zagranicznych.
Oferujemy organizację polowań indywidualnych i zbiorowych zgodnie z tradycją i duchem myśliwskim wraz z oprawą. Posiadamy do odstrzału zwierzynę grubą: jelenie, sarny, dziki oraz drapieżniki. Zapewniamy nocleg i znakomite wyżywienie, dla myśliwych indywidualnych i grup do 14 osób. Istnieje również możliwość organizacji polowania wigilijnego, noworocznego, czy hubertowskiego.
Oferta na sprzedaż polowań w OHZ Nadleśnictwa Kwidzyn bez pośrednictwa biur polowań w sezonie 2025/2026 : oferta cenowa.
Informacji udziela:
Monika Wudarczyk
Starszy Specjalista SL ds. łowiectwa i ochrony lasu
Tel; 55-261-69-66
monika.wudarczyk@gdansk.lasy.gov.pl
oraz
Dariusz Krystkiewicz
Leśniczy ds. łowieckich
Tel; 694-493-566.
Na terenie OHZ położona jest również Leśniczówka Wydry, która dysponuje 14 miejscami noclegowymi przystosowanymi do pobytu myśliwych. W leśniczówce znajduje się 5 pokoi; jeden 4-osobowy, dwa 3-osobowe i dwa 2-osobowe. W każdym pokoju znajduję się łazienka. Do dyspozycji gości jest również klimatyzowana sala kominkowa z TV, gdzie można schronić się przed upałem lub ogrzać się przy ogniu.
Link do Leśniczówki Wydry:
https://kwidzyn.gdansk.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/lesniczowka-wydry