Web Content Display Web Content Display

Bielik (Haliaeetus albicilla)

W Polsce żyje w stanie dzikim 421 gatunków ptaków, z czego 236 jest lęgowych. Pozostałe gatunki, to ptaki u nas zimujące, sporadycznie zalatujące lub migrujące przez teren Polski. Będziesz mógł je poznać! Na stronie naszego nadleśnictwa cyklicznie co dwa tygodnie będą pojawiały się artykuły opisujące naszych skrzydlatych przyjaciół (szukaj w zakładce Edukacja - Ptaki naszych pól i lasów).

Systematyka:

Rząd: jastrzębiowe 
Rodzina: jastrzębiowate 
Gatunek: bielik

 

To nasz największy lęgowy ptak szponiasty. Charakteryzuje się masywną sylwetką, długość jego ciała to ok 80-90 cm a rozpiętość skrzydeł sięga do 240 cm. Buduje potężne gniazda, które będąc używane przez wiele lat może przekraczać 2 m wysokości i ważyć ponad tonę ! Przy gnieździe odzywają się przenikliwym, ujadającym krakaniem krzycząc  "kyik kyik".

Bielik występuje w całej niżowej Polsce. Gniazduje w starych drzewostanach w pobliżu jezior, stawów hodowlanych, rzek, a także na wybrzeżu morskim. Głównym składnikiem jego diety są: ryby, ptaki wodne, ssaki, padlina.

 Bieliki to ptaki monogamiczne, nierzadko łączące się w pary na całe życie. Pierwszy lęg zakładają w wieku 5 lat. Gody odbywają się zimą lub wczesną wiosną. Jaja wysiadywane są przez oboje rodziców. Para bielików jest w stanie wychować tylko jedno młode, w korzystnych warunkach 2. Na wolności bieliki dożywają 30 lat, w niewoli 40.

Bielik jest gatunkiem chronionym, wymienionym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako wymagający szczególnej uwagi.

      W kwidzyńskich lasach zarejestrowano 10 gniazd tego ptaka, w tym 6 jest zasiedlonych. Ochrona strefowa gatunku obejmuje powierzchnię ok. 500 ha, z czego 120 ha to strefa ścisła, zaś 380 ha strefa okresowa.

 

 

Strefa ochrony

Termin ochrony okresowej

ścisłej

okresowej

obszar w promieniu do 200 m od gniazda

obszar w promieniu do 500 m od gniazda

01.01–31.07

 

 

 

 

 

Uwaga !

Bielik wbrew potocznej opinii to nie orzeł !

 

Więcej tutaj:

www.polskatimes.pl/artykul/80366,bielik-to-nie-orzel,id,t.html

http://www.strefowe.lto.org.pl/index.php?id=10

 

Odgłosy:

Odgłos bielika

 

TEKST: Edyta Zamyślewska