Web Content Display Web Content Display

Cietrzew (Lyrurus tetrix)

To piękny ptak z rodziny głuszcowatych, nieliczny w Polsce, odbywający charakterystyczne toki.

Systematyka:

 

Rząd: Grzebiące

Rodzina: Głuszcowate

Gatunek: Cietrzew zwyczajny

 

Rzadki, podobny nieco do głuszca ptak z rodziny głuszcowatych, wielkości mniej więcej kury domowej. Od głuszca pozwalają go odróżnić mniejszy rozmiary ciała i ogon z wcięciem pośrodku, wygięty w kształt liry. Samiec cietrzewia jest czarny z granatowym połyskiem z wyjątkiem białego podogonia i pasków skrzydłowych. Nad okiem ma czerwoną brew, która nabrzmiewa w okresie toków. Samica (cieciorka) jest brązowa z pręgowanym wzorem o barwie rdzawej i szarej. Jej ogon nie jest lirowaty. Cietrzew ma krótkie nogi, opierzone do palców.

Toki, podobnie jak u głuszca odbywają się od marca do maja na śródleśnych polanach. Rozlegający się po leśnej głuszy odgłos samców, zwany bełkotaniem da się słyszeć nawet z odległości 4 km. Na skutek niekorzystnych zmian siedliskowych populacja tego gatunku stała się skrajnie nieliczna, w wielu miejscach w Polsce gatunek ten jest wymarłym.

Do życia wybiera śródleśne polany, łąki i torfowiska, rozległe bagniste tereny otwarte z zadrzewieniami. Odżywia się pokarmem roślinnym ale także drobnymi bezkręgowcami.

Cietrzew jest kurakiem prowadzącym osiadły tryb życia. Objęty jest ścisłą ochroną gatunkową, wpisany został do Polskiej czerwonej księgi zwierząt.

 

 

Więcej tutaj:

http://natura.wm.pl/zwierzeta/39/Cietrzew-zwyczajny

 

 

Oglądaj:

O cietrzewiu słów kilka

Tokowisko cietrzewi – Karkonosze 

 

Odgłosy:

Odgłos cietrzewia

 

tekst: Edyta Zamyślewska