Web Content Display
Jastrząb zwyczajny vs myszołów zwyczajny
Jastrząb (Accipter gentilis) i myszołów (Buteo buteo) to dość duże ptaki drapieżne. Długość ciała obu ptaków wynosi ok. 65 cm. Rozpiętość skrzydeł jastrzębia to ok. 120 cm, zaś myszołowa ponad 130 cm. U tych gatunków ptaków brak jest jakiegokolwiek zróżnicowania w wyglądzie samców i samic. Samice są jedynie nieco większe.
Jastrząb to czy myszołów?
Systematyka:
Rząd: szponiaste
Rodzina: jastrzębiowate
Gatunek: jastrząb zwyczajny, myszołów zwyczajny
Jastrząb jest ptakiem, który ma jasnopopielaty wierzch ciała. Charakterystyczną cechą, są występujące na całym upierzeniu faliste prążki – u dołu ciemne, na jasnym tle, u góry ciała jastrzębia odwrotnie. Ogon jastrzębia jest wyraźnie dłuższy niż myszołowa. W przypadku myszołowa upierzenie może mieć kolor ciemnobrunatny, jak i jasnobrunatny, cechą wspólną pojawiającą się u wielu ptaków jest szary nalot na piórach. Co ciekawe, zmienność barwy upierzenia jest na tyle duża, że odróżnienie dwóch myszołowów od siebie może być dość skomplikowane.
Zarówno jastrząb i myszołów występują na terenie całej Polski, łącznie z górami. Za miejsca gniazdowania wybierają różnego typu lasy i duże zadrzewienia. Jastrząb uznawany jest za gatunek prowadzący osiadły tryb życia zaś myszołów jest ptakiem wędrownym.
Jastrząb (in. nazwa gołębiarz) poluje głównie na gołębie, wrony, kaczki, sójki czy też dzięcioły. Myszołów, oprócz mysz – na co wskazuje nazwa ptaka, odżywia się także innymi zwierzętami – małymi ptakami, kretami, ślimakami czy dżdżownicami.
Na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn nie tworzy się stref ochronnych dla ww. gatunków ptaków. Zarówno jastrząb zwyczajny jak i myszołów zwyczajny objęte są w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.
A to ciekawe…
Możliwości łowieckie jastrzębia w zamierzchłych czasach cieszyły się ogromnym uznaniem, dając mu wysoką pozycję ptaka łowczego. Przez szlachtę polską był ceniony jako ptak do polowań gównie dlatego, że mógł polować praktycznie w każdych warunkach. Największą jego zaletą podczas łowów był fakt, że można z nim było polować na wodzie, czego nie potrafią sokoły.
Więcej tutaj:
http://www.koo.org.pl/jastrzab
http://www.koo.org.pl/myszolow
Oglądaj:
Odgłosy:
Tekst: Edyta Zamyślewska