Web Content Display Web Content Display

Szpak zwyczajny (Sturnus vulgaris)

Jaki jest szpak każdy widzi - to ptak, którego nikomu przedstawiać nie trzeba.

Systematyka:

Rząd:    wróblowe

Rodzina:   szpakowate

Gatunek:   szpak zwyczajny

Szpak to niewielki i dość lekki ptak. Długość jego ciała wynosi ok. 23 cm, zaś ciężar zaledwie 75 gram. Ubarwienie szpaka na ogół wszystkim kojarzy się wprost – jest czarne, nie jest to jednak  regułą. Rzeczywiście tak jest, ale  w upierzeniu spoczynkowym można dostrzec, że całe ciało – szczególnie jesienią ma pokryte białymi perełkami. Charakterystyczną cechą jego upierzenia jest metaliczny połysk piór. Brak tu wyraźnego dymorfizmu płciowego, można go dostrzec jedynie w okresie godowym. Występuje natomiast zróżnicowanie osobników ze względu na ich wiek. Młode szpaki są szare, z czasem zmieniają kolor piór na czarne. W okresie godowym szpak ma żółty dziób i czerwone nogi.

Szpak jest wszędobylski i świetnie przystosował się do życia w mieście. Zasiedla obszar całego kraju. Preferuje skraje lasów, parki miejskie i wiejskie, ogrody, aleje i kępy drzew. Szpaki nie budują gniazd. Jako miejsca lęgowe służą im albo dziuple, albo budki.

Przez znaczną część roku szpak odżywia się pokarmem zwierzęcym, zjadając stonkę i  inne uciążliwe owady – można by rzec, że jest nawet pożyteczny. Niestety, młode ptaki, zwłaszcza w okresie letnim  gustują w jagodach, wiśniach, czereśniach. Występują przede wszystkim stadnie, czyniąc znaczne spustoszenia w sadownictwie.

Szpak jest ptakiem wędrownym , objętym w Polsce ścisłą ochroną gatunkową

 

Więcej tutaj:

http://www.ptakipolski.pl/szpak/

http://ptaki.info/szpak

http://www.edunauka.pl/orniszpak.php

Oglądaj:

Uzdolniony śpiewak   

Odgłos:

Odgłos szpaka 

tekst: Edyta Zamyślewska