Wydarzenia
" Nadleśniczy Bolesław Usow"
Dnia 04.03.2014r. w Bibliotece Miejsko – Powiatowej w Kwidzynie odbył się wernisaż wystawy „Nadleśniczy Bolesław Usow”, w którym wzięli udział leśnicy Nadleśnictwa Kwidzyn, harcerze oraz okoliczni mieszkańcy.. Wystawa czynna będzie do 02.04.2014 roku w godzinach 10:00 – 18:00 (od poniedziałku do piątku) oraz od 10:00 – 16:00 (sobota).
Bronisław Krukowski – pierwszy powojenny sekretarz Nadleśnictwa Kwidzyn pisze w swoich wspomnieniach, że Bolesław Usow zgłosił się w nadleśnictwie z dekretem na nadleśniczego, 10 listopada 1945 r. Przyjechał z Torunia, gdzie mieszkał u swojej rodziny. Nadleśnictwo było już dość dobrze zorganizowane. W roku gospodarczym 1945/1946 nie pozyskiwano jednak drewna, bo trzeba było zagospodarować surowiec pozostawiony przez Niemców, zarówno w lesie, jak na składnicach i w tartaku. Sekretarz wspomina dalej, że na tamtejszy teren przybyło tuż po wojnie wielu ludzi „obciążonych" niezwykłymi wojennymi przeżyciami. W krótkim czasie pracownicy nadleśnictwa poznali historię nowego nadleśniczego Bolesława Usowa.
Przekazanie Leśnictwa Morawy - rok 1947
Nadleśniczy Usow był pasjonatem myślistwa. Często inicjował wyjazdy na polowania, w których uczestniczyli i leśnicy, i zaprzyjaźnieni myśliwi z kwidzyńskiego środowiska. Miał też inną pasję – motoryzację. Posiadał motocykl, który używał w pracy i na wyjazdy na polowania. 30 lipca 1954 r. około godz. 13. Nadleśniczy Usow wracał z warsztatu mechanicznego na motocyklu. Jechał, jak zwykle, dosyć szybko. Na wysokości piekarni stał wóz dostawczy. Gdy nadleśniczy go wymijał, z przeciwka – wymuszając pierwszeństwo - zajechała mu drogę „zielona ciężarówka". W wyniku potrącenia nadleśniczy odniósł ciężkie obrażenia. Zmarł po przewiezieniu do szpitala.
Więcej informacji o działaniach i życiu Nadleśniczego Bolesława Usowa znajdą państwo w ciekawym artykule zamieszczonym w Biuletynie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu nr 2/55 z 2010 roku.
Materiał z Biuletynu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu NR 2/55 z 2010 roku.
fot. Adam Ulatowski
fot. Adam Ulatowski