Aktualności Aktualności

Bażant (Phasianus colchicus)

Tego pospolitego kuraka możemy spotkać podczas jesiennej wyprawy za miasto – ekstrawaganckiego koguta i niepozorną kurę bażanta zwyczajnego.

Systematyka:

 

Rząd:  grzebiące

Rodzina:   kurowate

Gatunek:  bażant zwyczajny

 

Bażant jest ptakiem zbliżonym wielkością do kury domowej. Występuje u niego bardzo wyraźny dymorfizm płciowy. Jest bardzo ozdobny. Ma zielono połyskującą głowę, białą obrożę na szyi i rdzawe ubarwienie. Ozdobą samca jest długi, pręgowany ogon, a wiosną także czerwone płatki skórne po bokach głowy. Samica jest niepozorna, jasnobrązowa w ciemne plamy ze znacznie krótszym ogonem. Długość ciała jego gatunku jest zróżnicowana – waha się od 53 do 90 cm. Kogut wydaje silny głos – khok,khok. Kura natomiast cicho pogwizduje.

Bażant jest kurakiem łownym, występującym na całym niżowym obszarze naszego kraju. Jako obcy element wśród polskiej fauny został sprowadzony do nas w XVI wieku. Populacja tego gatunku jest ciągle podtrzymywana poprzez jego wsiedlenia.

Ptak ten preferuje krajobraz rolniczy z zakrzywieniami i zadrzewieniami. Oprócz miejsc zapewniających schronienie wymaga również drzew do nocowania. Bażanty prowadzą osiadły tryb życia. Mają urozmaiconą dietę – żywią się nasionami, ziarnami, jagodami, korzonkami oraz bezkręgowcami.

Polowanie na bażanty-koguty dozwolone jest w okresie od 1 października do końca lutego. Kury objęte są całoroczną ochroną.

 

Więcej tutaj:

www.wcieniurobinii.pl/baz.html

 

Oglądaj:

Toki bażantów

Bażant kontra czajki

 

Odgłosy:

Odgłos bażanta

 

tekst: Edyta Zamyślewska