Aktualności Aktualności

LASY PRYWATNE – czyli kiedy i jak wykonywać zabiegi gospodarcze w swoim lesie ?

Lasy prywatne nadzorowane przez kwidzyńskich leśników obejmują teren trzech powiatów: kwidzyńskiego, sztumskiego i malborskiego, o łącznej powierzchni 1912,51 ha.

 

        Obowiązki i prawa właścicieli lasów wynikają z ustawy o lasach. Nadzór nad lasami prywatnej własności sprawuje Starosta, który na mocy ww. ustawy może przekazać jego prowadzenie, w drodze porozumienia, Nadleśniczemu. Nadleśnictwo Kwidzyn podpisało takie porozumienia ze Starostwami: Kwidzyn, Sztum oraz Malbork. Gospodarowanie w lasach prywatnych opiera się na uproszczonych planach urządzenia lasu (UPUL) lub decyzji wydanej na podstawie inwentaryzacji stanu lasów (ISL). Dokumenty te ściśle określają jakie zabiegi należy wykonywać, w jaki sposób dbać o stan sanitarny lasu oraz jaką dopuszczalną ilość drewna prywatny właściciel może z niego pozyskać. Ważne, by właściciel lasu wiedział, czy dla jego lasu Starosta opracował UPUL czy ISL – od tego zależy dalszy tok postępowania. W sytuacji, gdy las ma opracowany UPUL właściciel samodzielnie realizuje zadania gospodarcze w nim zawarte. Może poprosić leśniczego o fachowy instruktaż. O zakończeniu pozyskania drewna musi powiadomić właściwego Leśniczego, celem legalizacji drewna.

        W drugim przypadku, kiedy las ma ISL lub nie posiada w ogóle dokumentacji urządzeniowej, przed jakimkolwiek zabiegiem we własnym lesie wymagana jest decyzja administracyjna właściwego starosty oraz kontakt z odpowiednim leśniczym, który pomoże taką decyzję uzyskać. Podstawą do wydania decyzji jest wypełnienie zgłoszenia przez prywatnego właściciela lasu na wykonawstwo prac leśnych. Na jego podstawie właściwy pracownik Nadleśnictwa sporządza wniosek, który przekazywany jest do odpowiedniego starostwa. Po otrzymaniu decyzji starosty, można przystąpić do przeprowadzenie prac w prywatnym lesie. Można również skorzystać z doradztwa leśniczego w celu prowadzenia prawidłowej gospodarki leśnej. Po zakończeniu prac wskazanych w decyzji właściciel jest zobowiązany zgłosić się u leśniczego celem zalegalizowania pozyskanego drewna (tzn. drewno zostanie ocechowane a właściciel otrzyma świadectwo legalności pochodzenia drewna).

          Nadleśnictwo Kwidzyn utworzyło Portal Informacyjny Lasy Niepaństwowe Kwidzyn www.lnkwidzyn.pl. Portal pozwala na zamieszczanie ogłoszeń w poszukiwaniu wykonawców prac we własnym lesie, jak również w poszukiwaniu kupców na wyrobione drewno. Zamieszczone są tutaj informacje dotyczące zalesiania gruntów w ramach unijnego programu PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich). Ze strony można pobrać w formie edytowalnej, zgłoszenie na wykonawstwo prac leśnych oraz oświadczenie niezbędne do wydania decyzji przez starostę.

 

Dokumenty można pobrać ze strony:

www.lnkwidzyn.pl/index.php/content/read/dokumenty

 

Schemat postępowania, gdy staramy się o wycinkę drewna bądź wykonanie innych zadań z zakresu gospodarki leśnej we własnym lesie:

 

 

Tekst: Edyta Zamyślewska.