Aktualności Aktualności

Poziomka pospolita

Wśród owoców runa leśnego poziomki budzą największą sympatię, choć rzadko zbierane są w dużych ilościach. Warto jednak latem wybrać się do lasu i posmakować tych owoców.

Wszyscy doskonale znają te aromatyczne zwiastuny najcieplejszej pory roku. Najłatwiej znaleźć poziomki (Fragaria) na poboczach leśnych dróg i polan, w niezbyt gęstych zaroślach i na zboczach na brzegach borów i lasów.

cennym źródłem witamin (C, A, B1, B2, B6, E, H, PP) oraz soli mineralnych (wapnia, fosforu, kobaltu i żelaza). Już garść tych delicji zaspokaja dzienne zapotrzebowanie organizmu na witaminęC.

Poziomki rosnące w naturalnym środowisku są również surowcem zielarskim. Napar z ich liści jest stosowany w leczeniu biegunki, zaburzeń przemiany materii, ma działanie moczopędne i ściągające. Owoce bywają używane w rekonwalescencji po przebytej żółtaczce. Przypisuje się im właściwości chłodzące, dlatego zaleca się je w stanach podgorączkowych oraz jako okłady na poparzenia słoneczne.

Warto pamiętać:

  • owoce poziomek zawierają dużo witamin, które regenerują i wzmacniają układ odpornościowy u człowieka
  • świeże owoce oraz przetwory polecane są jako środek witaminowo-odżywczy w chorobach serca, miażdżycy a nawet cukrzycy
  • należy je jednak umyć przed spożyciem, gdyż nieumyte owoce mogą powodować chorobę zwana bąblowicą, która wywołuje tasiemce
  • mają lecznicze zastosowanie, można z nich robić np. napar z suszonych liści, sok że świeżo wyciskanych owoców, pomagają w leczeniu biegunki, zaburzeń przemiany materii

 

Pamiętajmy, że każdy może zbierać owoce runa leśnego na własne potrzeby, jednak nie wolno niszczyć ich roślin!

 

 

Źródło:

https://pl-pl.facebook.com/Nadlesnictwo.Kwidzyn.Lasy.Panstwowe

https://atlas.roslin.pl/plant/7005

 

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP)
Jesteśmy organizacją z ponad 90 letnią tradycją. Prowadzimy zrównoważoną, potwierdzoną międzynarodowymi certyfikatami FSC i PEFC gospodarkę leśną na ponad 7,6 mln ha powierzchni  naszego kraju. Systematycznie zwiększamy lesistość Polski z 21 proc. w roku 1945 do 29,6 % obecnie. Konsekwentnie realizujemy „Krajowy program zwiększania lesistości”, dzięki któremu do roku 2050 lesistość Polski wzrośnie do 33%. Cechuje nas samodzielność finansowa. Znaczną częścią naszego zysku dzielimy się ze społeczeństwem. Wspieramy m.in.: Budżet Państwa, samorządy terytorialne, Parki Narodowe; organizacje pozarządowe, wspieramy remonty lokalnych dróg oraz inne, ważne dla Państwa przedsięwzięcia. 
Nasze profesjonalne działania oraz wieloletnie doświadczenie w połączeniu z wiedzą i odpowiedzialnością za powierzony nam majątek są gwarancją bezpieczeństwa ekologicznego Polski.
                                                           PRACUJEMY W  ZGODZIE Z NATURĄ!