Widok zawartości stron
Bielik (Haliaeetus albicilla)
W Polsce żyje w stanie dzikim 421 gatunków ptaków, z czego 236 jest lęgowych. Pozostałe gatunki, to ptaki u nas zimujące, sporadycznie zalatujące lub migrujące przez teren Polski. Będziesz mógł je poznać! Na stronie naszego nadleśnictwa cyklicznie co dwa tygodnie będą pojawiały się artykuły opisujące naszych skrzydlatych przyjaciół (szukaj w zakładce Edukacja - Ptaki naszych pól i lasów).
Systematyka:
Rząd: jastrzębiowe
Rodzina: jastrzębiowate
Gatunek: bielik
To nasz największy lęgowy ptak szponiasty. Charakteryzuje się masywną sylwetką, długość jego ciała to ok 80-90 cm a rozpiętość skrzydeł sięga do 240 cm. Buduje potężne gniazda, które będąc używane przez wiele lat może przekraczać 2 m wysokości i ważyć ponad tonę ! Przy gnieździe odzywają się przenikliwym, ujadającym krakaniem krzycząc "kyik kyik".
Bielik występuje w całej niżowej Polsce. Gniazduje w starych drzewostanach w pobliżu jezior, stawów hodowlanych, rzek, a także na wybrzeżu morskim. Głównym składnikiem jego diety są: ryby, ptaki wodne, ssaki, padlina.
Bieliki to ptaki monogamiczne, nierzadko łączące się w pary na całe życie. Pierwszy lęg zakładają w wieku 5 lat. Gody odbywają się zimą lub wczesną wiosną. Jaja wysiadywane są przez oboje rodziców. Para bielików jest w stanie wychować tylko jedno młode, w korzystnych warunkach 2. Na wolności bieliki dożywają 30 lat, w niewoli 40.
Bielik jest gatunkiem chronionym, wymienionym w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako wymagający szczególnej uwagi.
W kwidzyńskich lasach zarejestrowano 10 gniazd tego ptaka, w tym 6 jest zasiedlonych. Ochrona strefowa gatunku obejmuje powierzchnię ok. 500 ha, z czego 120 ha to strefa ścisła, zaś 380 ha strefa okresowa.
Strefa ochrony |
Termin ochrony okresowej |
|
ścisłej |
okresowej |
|
obszar w promieniu do 200 m od gniazda |
obszar w promieniu do 500 m od gniazda |
01.01–31.07 |
Uwaga !
Bielik wbrew potocznej opinii to nie orzeł !
Więcej tutaj:
www.polskatimes.pl/artykul/80366,bielik-to-nie-orzel,id,t.html
http://www.strefowe.lto.org.pl/index.php?id=10
Odgłosy:
TEKST: Edyta Zamyślewska
Najnowsze aktualności
XI Regionalna Wystawa Przyrodniczo-Łowiecka
XI Regionalna Wystawa Przyrodniczo-Łowiecka
Już 19 maja 2018 r. po raz kolejny odbędzie się wystawa najciekawszych trofeów łowieckich z sezonu 2017/2018 z Warmii i Mazur... A to wszystko tylko w Nadleśnictwie Jedwabno!
Oprócz wyeksponowanych najpiękniejszych trofeów łowieckich zapewniamy wiele atrakcji dla każdego - zarówno starszych jak i młodszych. Wielbicieli wszystkich czworonogów na pewno zainteresuje pokaz ras psów myśliwskich a fanów skrzydlatych przyjaciół i sokolnictwa ucieszy profesjonalny pokaz sokolnictwa. Ponadto amatorzy mechanizacji ucieszą oko pokazem prac maszyn leśnych prezentowanych przez ZPHU "FALCO" oraz ekspozycją samochodów terenowych z możliwością jazdy testowej.
W czasie wystawy będzie można podziwiać lub zakupić artykuły wykonane z poroża, dzieła lokalnego rzeźbiarza oraz wyroby z dziczyzny. Pojawi się także pszczelarz, który zdradzi nam kilka tajemnic o pracy w pasiece i pszczołach. Nad bezpieczeństwem całej imprezy czuwać będzie grupa ratunkowa Autrimpus, która prowadzić będzie również pokazy pierwszej pomocy.
Z myślą o najmłodszych przewidziano wiele ciekawych atrakcji, rozrywek i konkursów. Pociechy i ich rodzice będę mogli zmierzyć się z kołem garncarskim, rysować na drewnianych krążkach i przespacerować się po ścieżce zmysłów a na koniec zregenerować siły przy ognisku i ciepłej zupie.
Wystawa jest imprezą otwartą dla wszystkich a organizatorzy, czyli Nadleśnictwo Jedwabno, Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Olsztynie oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie gwarantują, że nikt nie będzie się nudził!
Serdecznie zapraszamy do Jedwabna już 19 maja!
Nadleśnictwo Jedwabno, ul. 1 Maja 3, 12-122 Jedwabno