Aktualności Aktualności

IV MARATON LEŚNY ZA NAMI!

W minioną sobotę w ramach 4 edycji Maratonu Leśnego Kwidzyn gościliśmy biegaczy i chodziarzy z całej Polski w Leśnictwie Łowieckim Wydry.

Tegoroczna edycja była wyjątkowa z okazji obchodzonego 100-lecia Lasów Państwowych. Z tej okazji przygotowaliśmy festiwal biegów na 10, 21 , 30 km, tradycyjny maraton na 42 km, a także ultramaraton na 100 km! W ramach drużynowych zmagań zorganizowaliśmy sztafetę 100 km, gdzie drużynowo 4 zawodników przebiegło 100 km.

W ramach Maratonu Leśnego zorganizowano także „Leśny Dzień na Sportowo” z pełną gamą zajęć na świeżym powietrzu m.in. mobilna ścieżka sensoryczna, wykonaj las w słoiku, zajęcia      z jogi, medytacji z nauką oddychania.

W ramach tegorocznych zawodów maratońskich rozegrano Mistrzostwa Polski ,,Klubu 100 Maratonów" tj. klubu, który zrzesza zawodników, którzy w swojej karierze przebiegli co najmniej 100 maratonów lub ultramaratonów. Gościliśmy wielu znanych i cenionych biegaczy w naszego kraju jak choćby Ryszard Kałaczyński, Artur Kujawiński, Tomasz Pawłowski, Aleksander Borkowski, Piotr Wiercioch czy Państwo Irena i Mirosław Lasota - biegacze, którzy mają                 w swoich nogach setki maratonów i wyjątkowych rekordów.

Na królewskim dystansie 42 195 m nie mieli sobie równych Tomasz Pawłowski z Dobrzycy, który toczył pasjonującą walkę o triumf z Dominikiem Karpińskim, który ostatecznie biegu nie ukończył. Miejsca na podium zajęli kolejno Roman Pudelko z Chróściny oraz Wociech Meller        z Bydgoszczy. Wśród kobiet najlepsza okazała się Marzena Olińska reprezentująca barwy ,,Gmina Gardeja Biega", przed Mechowską Aleksandrą z Gdańska oraz Justyną Szczęsny                z Piaseczna.

Na najtrudniejszym dystansie 100 km bezapelacyjnie najlepszy okazał się nasz lokalny biegacz    z Kwidzyna – Łukasz Olszewski, który ukończył ultramaraton z czasem nieco powyżej 12 godzin  i zgarnął specjalną nagrodę Nadleśniczego Nadleśnictwa Kwidzyn z okazji 100-lecia Lasów Państwowych. Na szczególne uznanie zasługuje wyczyn drugiej na mecie w otwartej klasyfikacji Beaty Jabłońskiej- Kierszk, która pozostawiła w tyle wielu cenionych ultrabiagaczy. Trzeci na mecie był również nasz zaprzyjaźniony biegacz z ,,Kwidzyn Biega" – Krzysztof Falasa. Sam fakt, że do startu biegu ultra stanęło 16 biegaczy, a ukończyło tylko 7, świadczy o trudności biegów leśnych, a także skali wielkości sukcesu przez wszystkich, którzy go ukończyli.

W sztafecie 100 km, która również nawiązywała do tegorocznego jubileuszu Lasów Państwowych bezkonkurencyjni okazali się kwidzyńscy biegacze reprezentujący ,,Speed Squad" – Panowie Jarocki, Kaczorowski, Balmas, Kozakiewicz. Pozostałe miejsce na podium zajęły dwie drużyny z Zapowiednika.

Wielkie słowa uznania należą się wszystkim biegaczom, bez względu na osiągane wyniki.

Cieszy nas fakt, że nasza impreza została tak pozytywnie odebrana zarówno przez uczestników, jak i osoby im towarzyszące. Taki sukces byłby niemożliwy bez wsparcia w organizacji różnych grup i instytucji wspomagających. Każdy dołożył do tego sukcesu swoją małą cegiełkę, która finalnie stanowi podwaliny pod budowę rozpoznawalnej marki pod nazwą Maraton Leśny Kwidzyn. Ten nasz wspólny sukces pozwala nam myśleć o organizacji kolejnej edycji tego wydarzenia.

Tekst: Karol Rolniczak