Aktualności Aktualności

Miedzynarodowy Dzień Lasów

W 2012 r. Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ustanowiło 21 marca Międzynarodowym Dniem Lasów, od 2013 r. obchodzonym na całym świecie. W tym roku przebiegać będzie pod hasłem „Las i Energia”.

Co roku celem Międzynarodowego Dnia Lasów jest przypominanie, jak ważny jest las w życiu człowieka. Lasy dostarczają czystego powietrza i wody, zapewniają bioróżnorodność oraz strzegą przed zmianami klimatycznymi. Dla wielu ludzi są również źródłem pokarmu, miejscem schronienia i pracy. Życie na Ziemi w dużej mierze jest możliwe dzięki lasom.


 

Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Każdego roku polscy leśnicy sadzą aż 500 mln nowych drzew. Obecnie lasy zajmują ponad 29 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,2 mln ha. Ponad połowa to lasy o charakterze ochronnym, w tym wodochronne. Lasy i drzewa zatrzymując wodę przeciwdziałają powodziom i erozji gleby.


Prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej jest również kluczem do zwiększania roli lasu jako źródła energii odnawialnej. Lasy dysponują dziesięciokrotnie większym zapasem energii niż roczne zużycie energii na całym świecie. Ciągły wzrost zapotrzebowania na drewno nie tylko w wiejskich aglomeracjach sprawia, że to bardzo cenny surowiec.

Czy wiesz, że :

  • 60-letnia sosna produkuje tyle tlenu, ile wynosi dobowe zapotrzebowanie 3 osób, dorodny buk produkuje w ciągu doby dawkę dla 14 osób ,

  • w ciągu jednego roku 1m2 liści drzew może wyprodukować od 0,5 kg do około 1 kg czystego tlenu,

  • nie tylko drzewa wiążą dwutlenek węgla , ale również przeroby z drewna,

  • lasy absorbują energię świetlną zamieniając ją w drewno,

  • odpady drzewne są biopaliwem stosowanym w samochodach czy samolotach,

  • blisko 900 000 ludzi jest zatrudnionych w sektorze energetyki opartej na drewnie,

  • co setny mieszkaniec Polski pracuje w sektorze związanym z leśnictwem i przetwórstwem drewna.