Aktualności Aktualności

MOWA O JAGODACH!

Sezon jagodowy rozpoczęty!

 

     Druga połowa czerwca to czas, w którym pojawia sie jedno z najchętniej zbieranych owoców polskich lasów. Mowa tutaj o jagodach. Ich nazwa gatunkowa to Borówka Czernica           (Vaccinium myrtillus). Jest to niewielka krzewinka rosnąca głównie w lasach sosnowych. Występuje w północnej i środkowej Azji, Ameryce Północnej oraz w Europie. Roślina ta preferuje kwaśne i wilgotne gleby. Okres kwitnienia rozpoczyna się w kwietniu, natomiast pełne owocowanie najczęściej przypada na początek lipca. Owoce borówki są niewielkie, czarne pokryte ciemnoniebieskim nalotem.

    Ten niewielki owoc skrywa w sobie wiele pożądanych właściwości. Dzięki zawartości antocyjanów, garbników, witamin oraz pektyn spożywanie jagód pozytywnie wpływa na nasz organizm. Owoce te wykazują działania prozdrowotne. Spożywanie ich powoduje zwiększenie ostrości widzenia oraz dzięki zawartości mertyliny pomaga utrzymywać poziom glukozy we krwi na odpowiednim poziomie. Dodatkowo należy wspomnieć, że antocyjany zawarte w borówkach neutralizują wolne rodniki, w związku z tym przyczyniają się do ochrony przeciwnowotworowej.

    Przed rozpoczęciem zbierania borówek warto pomyśleć o zastosowaniu środka chroniącego nasze ciało przed komarami i kleszczami. Dodatkowo należy pamiętać, aby jagody zbierać tylko i wyłącznie ręcznie a zebrane owoce starannie umyć przed spożyciem co uchroni nas przed bąblowicą - chorobę powodowaną przez tasiemce, które przenoszone są na przykład przez lisy.

   Czas, kiedy w lesie pojawiają się jagody najczęściej wiąże się z dużym zagrożeniem pożarowym w lasach, dlatego wybierając się po te smaczne owoce leśne, pamiętajmy o zachowaniu bezpieczeństwa. Jednocześnie przypominamy o pozostawieniu swoich pojazdów na wyznaczonych parkingach leśnych.

 

Serdecznie zapraszamy do lasu i życzymy udanych zbiorów!