Aktualności Aktualności

WIOSENNE PRZEBUDZENIE

Zimowe miesiące odchodzą w zapomnienie. Pokrywa śnieżna stopniała, termometry wskazują coraz wyższe wartości. Jest to sygnał, że przyroda zaczyna budzić się do życia, a lasy ożywają w niezwykły sposób. Świat roślin i zwierząt bardzo ochoczo reagują na zachodzące         w tym okresie zmiany. Szczególną uwagę warto zwrócić na tak zwane geofity, czyli rośliny zamieszkujące runo leśne. Jak wiadomo w przyrodzie żywe organizmy silnie rywalizują o zasoby niezbędne do przetrwania. Jednym z nich jest światło słoneczne. Moment, w którym drzewa nie rozwinęły jeszcze liści pozwala dotrzeć energii świetnej do dna lasu.

 Czas ten intensywnie wykorzystują np. śnieżyca przebiśnieg, żywiec gruczołowaty czy  zawilec gajowy. Po krótkim okresie kwitnienia i wydania nasion nadziemna część tych gatunków obumiera. Natomiast forma przetrwalnikowa w postaci kłączy, cebul pozwoli im rozwinąć się       w kolejnym sezonie.  

Kiedy dni stają się dłuższe, do życia zaczynają budzić się również drzewa i krzewy. Doskonałym przykładem jest leszczyna, która kwitnie bardzo wcześnie, bo już w lutym. Na jej gałęziach pojawiają się męskie zwisające kwiatostany tzw. „kotki”. Ich pyłek przenoszony jest przez wiatr na kwiaty żeńskie.

Kolejnym nieodłącznym zwiastunem wiosny są pojawiające się owady. Podczas spacerów warto zwrócić szczególną uwagę na motyle. Jako pierwsze pojawią się te, które zimują                  w formie dorosłej. Na szczególne zainteresowanie zasługuje Listkowiec Cytrynek. Motyl ten zimuje w opadłych liściach. Posiada piękne cytrynowo żółte skrzydła o zapachu przypominającym cytrynę.

W poszukiwaniu oznak nadchodzącej wiosny nie można przejść obojętnie wobec naszych skrzydlatych przyjaciół. Jednym z nich są żurawie, które powracają do Polski na przełomie lutego i marca. Niejednokrotnie można zaobserwować i usłyszeć ich głośne odgłosy zwane klangorem. Kolejnym gatunkiem ptaka, który przylatuje do nas wiosną jest skowronek. Nie bez przyczyny mówi nam o tym przysłowie: „Skowronka pieśń, to o wiośnie wieść”.

Warto również wspomnieć, że jednym z najpopularniejszych porannych wiosennych melodii jest śpiew kosa, który można usłyszeć tuż przed świtem. Innymi gatunkami ptaków, które w specyficzny sposób się komunikują są dzięcioły. Ich okres godowy charakteryzuje się intensywnym stukaniem w drzewa. Ma to na celu określenie swojego terytorium oraz wysłanie informacji do płci przeciwnej o gotowości do rozrodu.

Okres wiosenny w lesie to czas pełen życia, ożywienia i zmian przynoszący ze sobą nową nadzieję i inspirację dla wszystkich istot, które nazywają las swym domem. Warto więc wybrać się na spacer i samemu zaobserwować te piękne zmiany zachodzące w przyrodzie.