Widok zawartości stron
Bażant (Phasianus colchicus)
Tego pospolitego kuraka możemy spotkać podczas jesiennej wyprawy za miasto – ekstrawaganckiego koguta i niepozorną kurę bażanta zwyczajnego.
Systematyka:
Rząd: grzebiące
Rodzina: kurowate
Gatunek: bażant zwyczajny
Bażant jest ptakiem zbliżonym wielkością do kury domowej. Występuje u niego bardzo wyraźny dymorfizm płciowy. Jest bardzo ozdobny. Ma zielono połyskującą głowę, białą obrożę na szyi i rdzawe ubarwienie. Ozdobą samca jest długi, pręgowany ogon, a wiosną także czerwone płatki skórne po bokach głowy. Samica jest niepozorna, jasnobrązowa w ciemne plamy ze znacznie krótszym ogonem. Długość ciała jego gatunku jest zróżnicowana – waha się od 53 do 90 cm. Kogut wydaje silny głos – khok,khok. Kura natomiast cicho pogwizduje.
Bażant jest kurakiem łownym, występującym na całym niżowym obszarze naszego kraju. Jako obcy element wśród polskiej fauny został sprowadzony do nas w XVI wieku. Populacja tego gatunku jest ciągle podtrzymywana poprzez jego wsiedlenia.
Ptak ten preferuje krajobraz rolniczy z zakrzywieniami i zadrzewieniami. Oprócz miejsc zapewniających schronienie wymaga również drzew do nocowania. Bażanty prowadzą osiadły tryb życia. Mają urozmaiconą dietę – żywią się nasionami, ziarnami, jagodami, korzonkami oraz bezkręgowcami.
Polowanie na bażanty-koguty dozwolone jest w okresie od 1 października do końca lutego. Kury objęte są całoroczną ochroną.
Więcej tutaj:
www.wcieniurobinii.pl/baz.html
Oglądaj:
Odgłosy:
tekst: Edyta Zamyślewska