Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Bocian czarny (Ciconia nigra)

Czarny krewniak bociana białego

Systematyka:

Rząd: brodzące 

Rodzina: bocianowate 

Gatunek: bocian czarny

 

     Wszyscy wiedzą już od dziecka jak wygląda i co je na obiad jeden z najpopularniejszych i kojarzonych z wiosną i krajobrazem wsi ptaków, czyli bocian biały. Nie każdy jednak kojarzy jego czarnego krewniaka – bociana czarnego. Bocian czarny  jest ptakiem dużo rzadziej spotykanym w porównaniu do bociana białego. Unika towarzystwa człowieka. Jego potoczna nazwa to hajstra. Jest nieznacznie mniejszy i osiąga maksymalnie 100 cm długości ciała oraz 190 cm rozpiętości skrzydeł. Dymorfizm płciowy prawie tu nie występuje (tzn. że osobniki męskie są bardzo podobne do żeńskich).

     Polsce występuje na całym obszarze kraju, szczególnie na  nizinach i wyżynach. Bocian czarny gniazduje z dala od siedlisk ludzkich. Preferuje  duże kompleksy leśne ze znacznym udziałem terenów podmokłych i zabagnionych. Gniazdo zakłada na starych drzewach, korzystając z niego przez kilka lat. Bocian odżywia się głównie płazami i drobnymi rybami.

      Podobnie jak jego „biały odpowiednik" jest ptakiem wędrownym, spędzającym zimę w Afryce (m.in. Libanie, Sudanie i Etiopii). Co ciekawe, bociany czarne są prawie nieme. Nie klekocą jedynie „kłapią" dziobem.

      Jest rzadkim ptakiem stąd też objęty jest ścisłą ochroną. Według szacunków w Polsce występuje ok. 1000 – 1200 par. Może żyć do ok. 18 lat.

      W kwidzyńskich lasach zarejestrowano 3 gniazda tego ptaka, w tym 2 są zasiedlone. Ochrona strefowa gatunku obejmuje powierzchnię ok. 115 ha, z czego 17 ha to strefa ścisła, zaś 98 ha strefa okresowa. Jego obecność jest dla kwidzyńskich leśników bardzo ważna dlatego jego wizerunek widnieje na logo Nadleśnictwa Kwidzyn.

 

 

Strefa ochrony

Termin ochrony okresowej

ścisłej

okresowej

obszar w promieniu do 200 m od gniazda

obszar w promieniu do 500 m od gniazda

 15.03–31.08

 

 

 

 

 

Więcej tutaj:

http://www.strefowe.lto.org.pl/index.php?id=22

 

Oglądaj:

Bociany czarne na terenie RDLP Łódź

Z życia bociana czarnego 

 

Odgłosy:

Odgłos bociana czarnego

 

Tekst: Edyta Zamyślewska