Wydawca treści
Dęby
Dąb szypułkowy
Jest to potężne i długowieczne drzewo liściaste, uznawane za oznakę siły i mocy. Występuje najczęściej w domieszkach lub tworząc tak zwane dąbrowy. To gatunek światłolubny, wymagający pod względem gleby i stosunków wodnych. Jego owoce to żołędzie, zbierane chętnie przez dzieci jesienią. Nie tylko to czyni go wartościowym - jego drewno należy do najcenniejszych w polskich lasach.
Twarde i trwałe, chętnie wykorzystywane jest w budownictwie i stolarce.
Ciekawostka:
Dzięki dużej zawartości garbników, może przelegiwać w wodzie, gdzie z czasem czernieje, zachowując przy tym jednak swoje właściwości mechaniczne, drewno takie powszechnie nazywane jest ,, polskim hebanem ”. Najstarszym dębem szypułkowym w Polsce jest Dąb Chrobry, jego wiek szacuje się na około 730 lat.
Dąb bezszypułkowy
Preferuje siedliska uboższe w wodę oraz składniki mineralne w odróżnieniu od dąba szypułkowy. Można go często spotkać rosnącego wspólnie z sosną, tworząc bory mieszane, ale również samodzielnie, takie fragmenty lasu nazywamy dąbrowami. Dęby można łatwo rozpoznać w lesie po koronie, którą budują rozłożyste i grube gałęzie. Owoce dębów to żołędzie, są one bardzo chętnie zjadane przez zwierzynę taką jak: jeleń, dzik czy sarna.
Ciekawostka:
Jego drewno należy do najbardziej poszukiwanych surowców drzewnych rodzimego pochodzenia, a wykorzystuje się je m.in. do produkcji beczek, mebli, statków czy nawet pras do odciskania serów.