Położenie Położenie

KRUK ZWYCZAJNY (CORVUS CORAX)

Wleciał ciężko kruk wspaniały, czarny piekieł stróż.

Systematyka:
Rząd: Wróblowate
Rodzina: Krukowate
Gatunek: Kruk zwyczajny

 

Wraz z nadejściem cieplejszych, wiosennych dni coraz częściej dają się słyszeć nasi skrzydlaci przyjaciele. Ich śpiew nieomylnie oznacza koniec zimy. Ciepłe dni i bliskość lata zwiastują powroty ptaków z ciepłych krajów. Nadleśnictwo w kolejnym już artykule z cyklu Ptaki naszych pól i lasów chciałoby przybliżyć Wam sylwetkę kruka - ptaka, który w naszej kulturze ma wiele interesujących znaczeń.

 

Kruk jest największym przedstawicielem wróblowatych. Dojrzały ptak mierzy od 58 do 69 cm długości, a udokumentowana masa ciała wynosi 585 do 2000 g. Rozpiętość skrzydeł sięga nawet 142 cm. Kruki dojrzewają zwykle około 10-15 lat na wolności, jednak rejestrowano także osobniki w wieku ponad 44 lat. Młode ptaki mogą podróżować w gromadach, jednak później tworzą pary na całe życie i razem bronią swojego terytorium.

 

Kruki są wszechstronne w znajdowaniu źródeł pożywienia. Jedzą padlinę, owady
i odpady spożywcze, a także ziarna zbóż, jagody i owoce. Jako ptaki terytorialne kruki zaciekle bronią swojego rewiru i odganiają z niego inne paki drapieżne. Nie wahają się czasem zaatakować nawet orła. Na podstawie zachowania przy rozwiązywaniu problemów, gatunek ten został uznany za bardzo inteligentny. Kruki wydobywają z siebie charakterystyczne dźwięki: głębokie, gardłowe i daleko słyszalne krakanie – krótkie „krr” lub „kruk kruk karrk”.

 

Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ochroną gatunkową częściową. Największym zagrożeniem dla tych ptaków są bezpośrednie prześladowania. W środowisku naturalnym kruki rzadko są ofiarami innych drapieżników. Mimo to zagrożone są jaja i pisklęta, które znajdują się w gnieździe. Polują na nie różne gatunki ptaków takie jak orły, jastrzębie, sowy, inne kruki i ssaki, np. kuny.

 

Więcej tutaj:

http://www.ptakipolski.pl/kruk/

http://ptaki.info/kruk

http://www.edunauka.pl/ornikruk.php

Odgłos:

https://www.youtube.com/watch?v=YrnqcW-J580&t=30s

 

tekst: Edyta Kaliszewska