Widok zawartości stron
Potencjalne zagrożenia
Lasy to złożone zbiorowiska, które są domem wielu roślin i zwierząt. Odwiedzając je trzeba pamiętać, że wiąże się to z różnymi zagrożeniami, które potencjalnie mogą wystąpić. Można im jednak zapobiec stosując się do pewnych zasad zachowania i odpowiednio przygotowując się do leśnych wypraw.
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni ubiór, dostosowany do czasu i charakteru wyprawy. Wybierając się na dłuższą wycieczkę trzeba zadbać o wygodne obuwie, plecak z prowiantem i telefon komórkowy. Długie spodnie uchronią przed zadrapaniami i kleszczami. Przed rozpoczęciem wędrówki dobrze jest sprawdzić na mapie jak wygląda okolica po której zamierzamy wędrować. Ułatwi to późniejszą orientację w terenie i uchroni nas przed zgubieniem się w lesie. Warto trzymać się wyznaczonych szlaków turystycznych, które w kwidzyńskich lasach są bardzo liczne i przebiegają przez najciekawsze przyrodniczo okolice.
Jeśli prognoza pogody wskazuje na deszcz dobrze zaopatrzyć się w płaszcz przeciwdeszczowy, a podczas burzy należy opuścić las. Nie należy zatrzymywać się i przechodzić obok drzew starych i obumierających – ich konary, a czasem samo drzewo w pewnym momencie swojego życia łamie się, a spadające gałęzie lub drzewo są realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.
Aby zabezpieczyć się przed kleszczami warto zaopatrzyć się w preparat odstraszający, a po powrocie z wycieczki sprawdzić czy któryś z tych pajęczaków nie wkłuł się w nasze ciało. Osoby uczulone na jad owadów nie powinny same wybierać się do lasu ze względu na dzikie pszczoły, szerszenie i osy, których w okresie jesiennym są szczególnie aktywne. Żmija jest jadowitym, ale płochliwym wężem, który ucieka wyczuwając człowieka. W ciepłe dni lubi wygrzewać się na słońcu. Aby uniknąć zagrożenia nie należy się do niej zbliżać i pozwolić jej uciec. W razie ukąszenia należy zgłosić się do najbliższej przychodni.
Jeśli napotkamy w lesie zwierzę, które przed nami nie ucieka w żadnym przypadku nie należy się do niego zbliżać i dotykać go, gdyż może być chore. Obecnie wścieklizna jest minimalizowana przez szczepienia lisów i psów domowych. W przypadku ugryzienia należy zgłosić się do najbliższej przychodni.
Niektóre rośliny i grzyby rosnące w lesie są trujące! Wybierając się do lasu z dziećmi trzeba je pilnować, aby nie jadły nierozpoznanych roślin (np. konwalia majowa, wawrzynek wilczełyko). Nie wolno też zbierać grzybów, jeśli nie jesteśmy pewni, że są jadalne. Zebrane owoce trzeba umyć przed spożyciem – dzięki temu w prosty sposób uchronimy się przed zarażeniem tasiemcem bąblowcem. Dzikie zwierzęta są jego głównym żywicielem, i mogą pozostawiać na krzakach (np. borówki czarnej) jaja tasiemca.
Nie wolno podchodzić do pilarzy ścinających drzewa i maszyn ładujących i rozładowujących drewno oraz wchodzić na stosy ułożonego drewna. Drwal lub operator maszyny może nie dostrzec w porę zbliżającej się osoby, co naraża ją na zagrożenie zdrowia lub życia.
Ogniska można rozpalać tylko w miejscach do tego wyznaczonych – na terenie Nadleśnictwa Kwidzyn jest ich wiele. Pozostawienie niedogaszonego paleniska w środku lasu może stać się przyczyną pożaru potrafiącego strawić ogromne połacie lasu.
Przede wszystkim jednak, wędrując po lesie należy zachować zdrowy rozsądek.
Tekst: Adrian Wiśniowski